Başarı Hikayeleri

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Merhabalar, ben Mehmet M. S.H.Ç.E.K’de (Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu) büyüdüm. Okulu severdim ama dersleri sevmezdim zor bir hayatım oldu. Bilgisayarla tanışmam yetiştirme yurdunda arkadaşım Cihan’nın kıyafet dolabından gizli bilgisayar dolabı yapmasıyla başladı. Daha sonra okuldan kaçıp internet kafede işe başladım. Soğuk bir kış gecesinde işten çok geç saatte geldim diye yurda alınmadım. Sabaha kadar yıkık dökük bir inşaatta sabahladım bende bu olaydan dolayı inat ettim, internet kafede çalışmaya devam ettim, Kodlama yapmayı 2001 yılında 13 yaşında öğrendim. Tuzla Milli Eğitim Müdürlüğünde hizmetli kadrosunda başladığım görevime ve daha sonrasında açılan yazılı sınav ile birlikte bilgisayar bölümü mezunu olduğum için Bilgisayar Teknisyeni kadrosuna atandım ve hala bu görevi yapmaktayım.

İlk laptopumu 2011 yılında çöpten ve atılmış laptop parçalarından kendim topladım Bilgisayara ve yazılıma olan ilgi ve yeteneğimi ne okulda öğretmenlerim ne de yurtta annelerimiz ve babalarımız fark etmedi ne yazık ki ilk fark edenim Uğur internet cafede Uğur abinin manevi baba yerine koyduğum insan fark etti ve ilk internet cafe açıldığında bana sordu “ben internet kafe açmayı düşünüyorum benimle çalışır mısın? hem hazır ilginde var yetiştirirsin kendini” demişti, bende neden olmasın dedim ve 10 yıl kadar hem okula gidiyordum ama devamsızlıktan kalıyordum çünkü öğlenden sonraki derslerden hep kaçıp internet kafe gidiyordum bilgisayarlara bakım onarımını yapıyordum. Hatta ilk açılış yılımızın sonunda Türkiye’ye yabancı bir ülkeden birçok bilgisayara virüs yollandı ve bu durum bizim internet kafemizi de vurdu. Bizde internet kafede 3 gün üst üste sabahlayıp internet kafemizi kurtarmıştık. Epey bir uykusuz kalmıştık ama benim avantajıma olmuştu çünkü o üç gün sabahlara kadar bilgisayarlarla uğraşmaktan dolayı bilgim daha da gelişmişti. Arada sırada ise marangozluk işleri yapmayı da seviyorum kendi balkonuma L şeklinde oturma köşesi yaptım, bir arkadaşıma paletlerdende masa yaptım. Bilgisayarda sunum işleri yapmayı seviyorum. Masa tenisi, voleybol, yüzmek, yürüyüş yapmak ve arkadaşlarımla vakit geçirmek hobilerim arasında diyebilirim. Dil öğrenme yeteneğimin hiç olmadığından bu proje ile yabancı dilin ne kadar gerekli ve önemli olduğunu fark ettim. Bu sebeple yabancı dil öğrenebilir miyim acaba? diye düşünürken, profesyonel İngilizce dil eğitimi almaya başladım. İyi ki bu projedeyim, yoksa bir yeteneğimin olmadığını düşünerek yaşıyor olacaktım. Proje kapsamında katıldığım Romanya ve Makedonya eğitimleri hayatımda unutamayacağım olumlu etkiler bıraktı.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Merhabalar, ben Hayri K. 14-15 yaşlarında iyi bir izleyici olarak gitar çalmanın nasıl olduğunu başkalarına gösterecek kadar bilir fakat fiziksel engel sebebiyle çalamayacağımı düşünüyordum. Çevreme gitarı nasıl çalacaklarını gösterirdim ama çalabileceğime asla inanmazdım. Bir gün televizyon’da bir adamın iki gitar çaldığını gördüğümde kendime şunu söyledim “bunu bende yapabilirim”. Sonraki süreçte birkaç yılda yaklaşık olarak 3 saatlik yolu gidip gelerek gitar eğitimi aldım ve şuan da klasik, akustik ve elektro gitar olmak üzere 3 farklı gitarı çalabiliyorum. Bu proje daha fazla şey yapabileceğimi, daha çok kişiye ilham verebileceğimi bunun benim için bir görev olduğunu düşünüyorum. Proje sayesinde Romanya’da gördüğüm eğitim ile piyano’da çalabileceğimi geçte olsa fark ettim ve şu sıralarda piyano eğitimi almaktayım.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Merhabalar, ben Birkan O. ilk, orta, lise ve yüksek öğrenim hayatımda hiç resim çalışması yapmadım ve hiç bir kursa katılmadım. 2010 yılında tanıştığım bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine resim yapmaya başladım. Yaptığım ilk yağlıboya çalışmam hala evimin salonunda asılı bulunmaktadır. Biri Dilovası, diğeri Kocaali de olmak üzere iki tane resim serim sergisi açtık. Bence insanlar kendilerini iyi tanımadıkları için bir çok yeteneğinin farkında olamayabiliyorlar.